ABAP (Advanced Business Application Programming Fort Generation), yazılım şirketi SAP tarafından geliştirilmiş nesne tabanlı üst düzey bir programlama dilidir. SAP yazılım ürünleri bu programlama dili vesilesiyle geliştirilir.

1980’lerde geliştirilen pek çok uygulama odaklı 4. nesil dilden biridir. ABAP, başlarda, geniş çaplı şirketlerin kaynak yönetimi finansal planlamalarında kullanacakları iş uygulamaları geliştirmelerine olanak sağlayan SAP R/2 platformu için raporlama diliydi.

1992 yılında ilk yayımlandığında, istemci-sunucu R/3 sistemi için programlar oluşturmak için yapılandırıldı. 1990 larda gelişen bilgisayar donanımıyla birlikte SAP uygulamaları ve sistemler de ABAP’da yazıldı. 2001 yılına kadar btüm en temel fonksiyonlar ABAP’da yazıldı.

ABAP, SAP şirketinin yanı sıra, SAP’nin müşterileri ve çözüm ortakları tarafından da SAP uygulamalarının oluşturulması, güncellenmesi ve müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanması amacıyla kullanılır.

SAP sistemleri bir isletmede bütün iş süreçlerine ait verileri tutmaktadır. Bu sebeple, SAP sistemlerindeki verilerin sistem kullanıcılarına okunabilir ve anlaşılabilir raporlar halinde sunulabilmesi için sistemdeki araçlar kullanılarak raporlar programlanması gerekmektedir.

İşletmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedelim!​